.
"
Rozvoj či úpadok? Opäť zmena rozhodnutia Prezídia Slovenského zväzu florbalu (P-SZFB). Uvidíme, či už je definitívna alebo do začiatku súťaže dôjde opäť k zmene na základe žiadosti o zmenu uznesenia od extraligových účastníkov. Verme, že dôjde k zmene a vrátime sa k pôvodnému modelu s 10 družstvami v mužskej extralige. Súťaž v minulej sezóne bola kvalitnejšia ako za ostatné roky. Členovia prezídia svojim rozhodnutím dali opäť červenú podľa stanoviska klubu ŠK 1.FBC Trenčín rozvoju florbalu na Slovensku. Uprednostnili ďalším hlasovaním záujmy vlastných klubov pred slovenským florbalom.
"
Extraligu mužov od budúcej sezóny 2010/2011 bude mať možnosť hrať až 14 klubov na Slovensku. Vedenie SZFB opäť ukázalo svoj rozum a cit pre florbal a neprofesionalitu na ostatnom stretnutí 27.7.2010 v Bratislave. Už dávno prezídium schválilo (Granec, Dudovič, Sága, Hvozdík, Kunšteková, Gilányi, Bluska) a to jednohlasne 7:0 predkladanú verziu predsedu ligovej komisie Juraja Hvozdíka, ktorá smerovala k zníženiu počtu extraligistov na 10 účastníkov od sezóny 2010/2011. Následne vytvorenie kvalitnej mužskej druhej a tretej ligy s dôrazom na vytvorenie súťaže pre mládežnícke družstvá formou regionálnych resp. celoslovenských súťaží.
V mesiaci júl sa stretol s členmi prezídia podľa našich informácií (Kunšteková, Bluska, Gilányi, Granec) zástupca extraligového klubu Grasshoppers Žilina Tomáš Hrnčiar, člen ligovej komisie ako aj Ľuboš Klosík, ktorí presvedčili prítomných štyroch členov, aby sa prijala iná koncepcia rozvoja florbalu s rozšírením mužskej extraligy až na 14 družstiev. Aj sa tak stalo. Nie je to krok späť v tomto čase ? Je na škodu florbalu, že o ňom rozhodujú ľudia, ktorí upredňostňujú svoje klubové záujmy pred slovenským florbalom a jeho kvalitou. Pripomeňme, že v zostupových vodách sa objavili kluby Seahorseas Bratislava a strach o existenciu má aj Lido. Oba tieto kluby majú svojich zástupcov v prezídiu. Na poslednom sedení prezídia sa opäť hlasovalo o zmene uznesenia P- SZFB a o prijatí nového modelu extraligy mužov podľa Tomáša Hrnčiara. Svoj názor „prekvapivo“ zmenili Dudovič(ATU Košice), Kunšteková (Seahorseas Bratislava), Granec(Dragons Bratislava), a Gilányi(Lido Bratislava). Naviac aj Bluska(Dragons Bratislava) nám telefonicky potvrdil, že je za nový model so 14 družstvami.
Čo dokázalo presvedčiť spomínaných členov prezídia zmeniť názor sa dozvieme, ak nám dajú odpoveď na naše odoslané otázky zo dňa 2.8.2010 ? Každý si však môže urobiť vlastný názor. K dnešnému dňu 6.8.2010 - 10:50 hod. sme zatiaľ neobdržali žiadne odpovede na zaslané otázky od členov prezídia pánov Graneca, Dudoviča, Gilányiho, Blusku a pani Kunštekoej.
V slovenskom florbale si florbalová verejnosť postupne zvyká na tieto frašky ako aj na organizáciu a riadenie súťaže prostredníctvom SZFB. Je však smutné, že slovenský florbal zastupujú dnes ľudia bez vlastného názoru, ktorí si vôbec neuvedomujú, že svojim hlasovaním rozhodli o výraznom poklese v kvalite mužskej extraligy a pripustili následnú stagnáciu florbalu na Slovensku. A dodajme a nezabudnime si ešte pripomenúť množstvo sľubov od nových členov prezídia pani Kunštekovej, pánov Gylányiho, Blusku a Dudoviča, že ich príchodom sa zmení situácia na zväze k lepšiemu. V súčinnosti s prezidentom Granecom jasne všetci dokázali, komu o čo ide v slovenskom florbale. Na škodu všetkých extraligových klubov s ich názorom sa nikto nezaoberal. Pri hlasovaní prezídium akosi pozabudlo na stanovisko klubov, kde väčšina chcela 10 člennú extraligu. Naviac je na škodu florbalu, že o ňom rozhodujú ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s riadením športového zväzu ani funkcionárskou činnosťou okrem generálneho sekretára Petra Žáka.
Verme, že v budúcnosti sa to zastaví. A o modelu súťaže a počte účastníkov budú rozhodovať už iba samotné extraligové kluby. Uvidíme, koľko sa nájde vyspelých a rozumných funkcionárov na Slovensku, ktorí sa dokážu odosobniť od klubového záujmu pre rozvoj slovenského florbalu, aby sme dokázali udržať kvalitnú extraligu. Kvalita nie je kvantita. Dlho a ťažko sa extraliga vyvíjala. Dosiahla svoju úroveň. Dnes ten produkt zničíme a ešte prejde mnoho rokov aby extraliga sa dostala na úroveň sezóny 2009/2010 a mala svoju kvalitu, vážnosť a divácky záujem. Myšlienka vytvoriť kvalitný predajný produkt „mužská extraliga“ dostala červenú kartu. Bude nasledovať nezáujem kvalitných hráčov hrať zápasy so slabými mužstvami. Strata divákov, o zraneniach a tvrdých súbojoch, ktoré využívajú väčšinou slabší hráči ani nehovorme. Držíme palce aj reprezentáciám, ktoré budú mať slabo pripravených florbalistov zo slabej slovenskej extraligy. O stave rozhodcov sa netreba radšej ani vyjadrovať...
Kde mohol byť už slovenský florbal, ak by v prezídiu všetci mali skutočný záujem o rozvoj florbalu na Slovensku. „Nestačí chcieť ale treba aj vedieť“, pripomíname heslo úspešných ľudí.
„Podľa mňa je koncepcia Tomáša Hrnčiara v tomto čase červenou kartou rozvoju florbalu. Rozvoj a rožšírenie mohlo dôjsť o dva roky, ak by stúpla kvalita ostatných tímov v druhej lige a mali by sme vytvorené mládežnícke súťaže vo väčšom rozsahu ako dnes. Ak sa to nezmení, plánovaný rozvoj bude znamenať naopak stagnáciu florbalu na Slovensku a kvalita mužskej extraligy bude slabá. Rozvoj florbalu sa realizuje výhradne prostredníctvom mládeže. Čas nám ukáže, čo sa stane. Predpokladám chaos, stagnáciu a nezáujem o extraligu. Od našich najmenších treba začať a vytvárať im podmienky, aby ich bolo v klube čo najviac. To je základ a budúcnosť slovenského florbalu a klubového rozvoja. Nie školské súťaže ale rozvoj mládeže v kluboch. Tu by mal pomôcť SZFB a venovať svoje schopnosti a vedomosti. A nie opačne. Od extraligy si myslíme, že príde rozvoj. To je smiešne a verí tomu iba hlupák. Veď všetci nádejní mladí hráči budú hrať extraligu, a kto bude potom rozvíjať mládež? S kým? Prečo sa nedržíme pravidiel a poriadkov, stanov podľa našich blízkych susedov z Česka, ktorí nám každým rokom utekajú ďalej a ďalej. Prešlo už 5 rokov a slovenský florbal sa neposúva vyššie ale prešľapuje na mieste. Smer určujú osobné záujmy klubov, osobné záujmy členov prezídia pred rozvojom slovenského florbalu a mládeže prostredníctvom SZFB. Dúfam, že si kluby náročnosť extraligy uvedomujú po všetkých stránkach aj hernej, organizačnej a finančnej. O dostupnosti hracích hál ani nehovorím. Ostáva mi iba veriť, že sa do extraligy prihlási iba 10 klubov resp. 12 klubov, ktorí dokážu splniť náročnosť extraligy na všetkých úrovniach. Uvidíme či bude snaha klubov, funkcionárov zmeniť uznesenie P-SZFB. Bolo by najlepšie, ak by si kluby extraligy riadili mužskú extraligu samostatne v súčinnosti a organizačne so SZFB “ – prezradil zástupca ŠK 1.FBC Trenčín Miroslav Sága a pokračoval:
„ Mrzí ma postoj Hely Kunštekovej, ktorá by sa mala prioritne starať o rozvoj mládežníckych súťaží na Slovensku a o čo najväčší počet mladých florbalistov do SZFB. Vytvoriť a prilákať mladých ľudí v spolupráci s klubmi do slovenského florbalu. Na úkor školských súťaží, čo sa vôbec netýka klubovej mládeže. Filip Gylányi, zodpovedný za disciplinárnu komisiu, mení názory ako mu to vyhovuje. Na jednej strane sa snaží dodržiavať poriadok ale na druhej ak sa jedná o jeho klub stráca nad sebou kontrolu a LIDO je na prvom mieste. Stanovisko Juraja Dudoviča nechápem. Aj to mi pomohlo si utvoriť na neho ako funkcionára názor komu o čo v slovenskom florbale ide. Daniel Granec je známy svojim postojom k slovenskému florbalu, a mne ostáva iba dúfať, že si prehodnotí toto svoje rozhodnutie a zabráni úpadku slovenskej mužskej extraligy. Roland Bluska hlasuje bez svojho názoru a je ľahko ovplyvniteľný. Ešte k jeho veku a skúsenostiam si naviac neuvedomuje dosah jeho hlasovania pre slovenský florbal.“ – povedal Miroslav Sága.
Stanovisko predsedu Ligovej komisie, člen prezídia SZFB Juraja Hvozdíka:
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
„ Moje vyjadrenie k optimálnemu počtu družstiev v jednotlivých ligách je známe už viac ako rok. Svoj názor som nezmenil ani pri poslednom hlasovaní VV SZFB“
Počet 10 družstiev považujem za správny kvôli niekoľkým bodom:
- hernej kvalite súperov
- počtu hracích dní (súťaže sa odohrajú od septembra do konca apríla a v máji môžu byť M-
SR mládeže a prihlasovanie do nasledujúcich ročníkov súťaží dospelých)
- finančnej náročnosti
- kvalite a počtu rozhodcov
- kolízie s ostatnými súťažami = kalendár (populárny hrací systém obtýždeň)
- časovej a organizačnej náročnosti pre vedúcich, trénerov a hráčov (ktorí pôsobia súčasne pri viacerých tímoch) a pod.
Posledné rozhodnutie prezídia SZFB, napriek predchádzajúcim hlasovaniam a vyjadreniam nielen členov VV SZFB, ale aj príslušných družstiev, informáciám predneseným na konferenciách a stretnutiach počas predchádzajúcich 15 mesiacov, zvýšilo počet účastníkov m-extraligy na 14 tímov.
Toto rozhodnutie je legálne, rešpektujem ho, aj keď s ním nesúhlasím. Je však podľa mňa dôležité uverejniť aj hlasujúcich: za 14
tímov - D. Granec, H. Kunšteková, F. Gilányi, J. Dudovič, proti a za 10
tímov - M. Sága, J. Hvozdík, nehlasoval - R. Bluska.
Systém 10 tímov umožňuje hrať v sezóne obtýždeň, medzi už skúsenými družstvami, zohľadňuje postupový kľúč z minulej sezóny, súťaže dospelých končia do konca apríla. Znižuje náročnosť na počet rozhodcov, ktorých v súčasnosti nie je toľko, aby súťaž prebehla bez problémov atď (vyššie).
Pre niekoho chýbajúci počet zápasov (konkrétne 4 zápasy) je možné nahradiť napr. Slovenským pohárom SZFB, druhou celoštátnou súťažou (hrala by sa systémom región-nadregión (Východ-Západ)-celé Slovensko, ktorý dáva možnosť odohrať vzájomné zápasy medzi tímami, ktoré by sa nikdy v svojej existencii nemuseli v oficiálnych súťažiach SZFB stretnúť a porovnať si svoju kvalitu. Samozrejme poskytuje aj možnosť sa SP SZFB nezúčastniť.
Počet zápasov by bolo možné zvýšiť aj play-off hraným na 4 víťazné zápasy.
Argumentom zástancov 14-systému bolo aj to, že možno niektoré zápasy budú v nadchádzajúcej sezóne slabšie, ale stále pôjde o jednu súťaž. Je to možné, ale zvýši sa tým riziko neodohrania zápasov - niektoré tímy si zvážia náklady na jeden zápas a napr. neodcestujú na druhý koniec štátu, nastupovať nemusia tí najlepší, keďže počet zápasov a kvalita súperov nemusia nútiť k hre naplno (čo pri 10 tímoch neprichádza v normálnej situácii do úvahy, nakoľko rozhodovať bude každý zápas a budú tak musieť hrať tí najlepší). Zároveň, ak nechcú tímy riskovať kontumácie, budú sa musieť takýchto zápasov zúčastniť (+ 4 víkendové dni navyše, + financie a atď). Rozhodcovia?
Rozšírenie môže spôsobiť problém aj v organizácii súťaží mládeže -rozšírením a náročnosťou takejto súťaže (vyššie) sa nemusia v niektorých mestách otvoriť súťaže starších žiakov až juniorov - "keďže hráme extraligu".
Aby sa tak nestalo je tu pár možností - postupne zvyšovať vek hráčov v súťažiach - 16 -18 - 20 rokov v nadchádzajúcich troch sezónach, povinnosť pre extraligistov mať družstvo juniorov (ide aj o reprezentáciu v tejto kategórii) a pod.
Systém 10 tímov dopĺňa aj systém Druhej ligy a nižších súťaží:
V nadchádzajúcej sezóne (ženské súťaže obdobne) by z extraligy zostupovali (priamo, baráž) posledné dva tímy , do extraligy by postupovali (priamo, baráž) prvé dva tímy z druhej ligy .
Zostup (z extraligy, druhej ligy) by však už napr. v zmysle návrhov V regióne (Blaškovci), bol do príslušného regiónu tak, aby vznikli od sezóny
2011/2012 nasledujúce súťaže:
MEX
MII Západ (MIII BA, NR, TN, TT)
MII Východ (MIII ZA, BB, PO, KE)
Tento systém dáva v nasledujúcej sezóne priestor pre tímy z Východu, ktorých je teraz oveľa menej ako tímov zo západu, hrať v tretích regionálnych ligách až o 8-10 postupových miest do Druhej ligy (Východ), skúsiť si časovú a aj finančnú náročnosť florbalovej sezóny.
Dáva priestor až pre 110 tímov x 2 (muži, ženy) v najbližších rokoch skúsiť hrať florbal, najprv si v regiónoch otestovať svoje schopnosti, rozvíjať florbal mládeže.
Argumentov pre a proti v oboch systémoch je viacero. Rozhodlo prezídium.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Model Tomáša Hrnčiara, člena Ligovej komisie SZFB predložil so 14 mužstvami v extralige :
- 14 mužstiev, 26 zápasov to je viac ako pri 10 člennej lige, kde sa plánovalo odohrať iba 18 zápasov
- z druhej ligy do extraligy a z tretej do druhej ligy by postupovali priamo 2 družstvá.
- nespravodlivý kalendár MII stáva sa, že družstvo v dvoch kolách za sebou odohrá zápas proti tomu istému súperovi. To znamená, že napr. zranenie hráča rozhodne o tom, že jeden klub si spraví náskok a to druhé družstvo už stráca motiváciu, pretože v baráži nemusí postúpiť
- keď bude hrať klub extraligu má lepšiu možnosť získať finančné prostriedky a podporu sponzorov.
- rozšírenie členskej základne, pretože družstvo v extralige má povinnosť mať 2 mládežnícke družstvá. Neskôr navrhneme 3 mládežnícke družstvá.
„Podľa môjho názoru sa tento krok mal spraviť už skôr. A to vtedy, keď sa otvárala druhá liga. Teraz to prinesie ovocie až o dva-tri roky.“ – prezradil dnes Tomáš Hrnčiar.
Stanislav Jaroš ďalší člen ligovej komisie dňa 18.5.2010 poslal všetkým klubom návrh kalendára pre sezónu 2010/2011, kde konštatuje hlasovanie klubov za 10 členný systém. Navrhuje hrať 2 kolovo a zaradiť do kalendára aj Slovenský pohár. Zároveň navrhuje podmienku mať 2 mládežnícke družstvá a to juniorov a starších žiakov. Súťaže mládeže by sa hrali ako MII a to turnajovo.
Zmenia členovia prezídia SZFB svoj názor a zachránia kvalitnú extraligu s 10 mužstvami? Myslíte si, že rozvoj florbalu sa robí cez extraligu, alebo treba sa venovat prioritne mládeži v kluboch a vytvoriť pre ne kvalitné dlhodobé súťaže? Čo je dôležitejšie? Je nám jasné, že slabšie kluby a hráči, ktorí nemajú záujem napredovať si vyberú ľahšiu extraligu. Táto zmena sa dotkne kvalitných klubov a hráčov najviac. ...
Ak máte nejaký názor Váš priestor je v komentároch.