JUNIORI ZÍSKALI CENNÉ SKALPY OBOCH KOŠICKÝCH TÍMOV FLORKA AJ ATU KOŠICE

Prvá polovica základnej časti Extraligy juniorov sa chýli ku koncu, v sobotu a v nedeľu odohrali naši chlapci na domácej pôde zápasy 9. a 10. kola proti obom košickým tímom – Florku a ATU. Zápasy proti týmto súperom mali vždy punc kvality, vyrovnanosti a športového napätia a nebolo tomu inak ani tento víkend. Bez trénera Holovku, ktorý vedie na Majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku poľský národný tím, ale inak v kompletnom zložení, sme proti Košičanom ani v jednom zo zápasov jasným favoritom neboli. Stačilo si spomenúť na úvod vlaňajšej sezóny, kedy sme v domácom dvojzápase proti týmto družstvám získali jediný bod. O to príjemnejšie môže vyznieť fakt, že tentoraz sme dokázali bodovať naplno a udržať sa v popredí tabuľky.

1.FBC FLORBAL TRENČÍN – FK FLORKO KOŠICE 8:6 (0:2,3:3,5:1)

9.kolo, 12.11.2022, Mestská športová hala Trenčín, 58 divákov
Rozhodovali: Vavrinec - Galáč, vylúčení 1:2 (Robota za hráčsku lavicu), presilovky 1:0, oslabenia 0:0
Priebeh: 23.Matej Galajda (A.Rendl) - 1:2, 29.A.Rendl (Repka) - 2:3 (P), 32.Bulejčík (Repka) - 3:4, 44.Bulejčík (Matej Galajda) - 4:5, 46.Repka (A.Rendl) - 5:5, 50.Matej Galajda (A.Rendl) - 6:6, 54.Pavlíček (Šálek) - 7:6, 56.Bulejčík (Matej Galajda) - 8:6
Zostava: Polák - A.Rendl 1+3, Cifranič, Robota, Košinár, Večeřa, Venglik - Repka 1+2, Matej Galajda 2+2, Bulejčík 3+0, Pavlíček 1+0, Dohál, Šálek 0+1, Hacek, Mikolka, Kyselica, Malko, T.Krajčovič. Tréneri: I.Kollár, M.Sága

Vo vyrovnanej prvej tretine šli hostia do vedenia z prvého vydareného protiútoku. Streleckých príležitostí bolo na oboch stranách pomerne dosť, no obaja brankári boli výborní. O niečo zložitejšie situácie však musel riešiť domáci Polák, ktorý bol úspešný až do záverečnej minúty, proti presnému zakončeniu Lazora 26 sekúnd pred sirénou bol však už bezmocný. Druhú tretinu sme zahájili oslabením pre oneskorený príchod zo šatne, presilovke súpera sme sa však ubránili. Potom sa ale roztrhlo vrece s gólmi, za desať minút ich padlo šesť – po tri na oboch stranách. Florko pôsobilo v ďalšom priebehu vzadu kompaktným dojmom, skóre 3:5 sa preto na dlhé minúty ustálilo a jedinú našu naozaj vyloženú príležitosť nevyužil v 37.minúte Repka, ktorý minul takmer úplne odkrytú bránku hostí. Záverečnú časť začali hostia aktívnejšie, už v 43. sekunde zvonila za Polákom žŕdka a na tri minúty nás Košičania nepustili z našej obrannej polovice. Až v 44.minúte sme sa z tlaku vymanili a hneď svoju prvú vydarenú akciu zakončili gólom Bulejčíka. A keď o necelé dve minúty Repka vyrovnal na 5:5, dostali sme sa definitívne do zápasu. V 48.minúte hostia síce priklonili gólom na 5:6 misky váh ešte raz na svoju stranu, no bolo to v tomto zápase naposledy. O ďalšie dve minúty vyrovnal Galajda, v 54.minúte nás aj s prispením šťasteny dostal prvý raz v zápase do vedenia Pavlíček a naše víťazstvo definitívne „zaklincoval“ svojím tretím presným zásahom Bulejčík. Záverečná minútová power play už hosťom úspech nepriniesla.

Víťazstvo nad silným Florkom možno označiť za vydreté, ale zaslúžené a pri nepriaznivom vývoji zápasu nesmierne cenné. Hoci strelecky sa presadila najmä prvá formácia, je dielom celého kolektívu, pretože pravidelné striedanie troch formácií umožnilo ušetriť sily na víťazný záver. Spoľahlivou oporou bol aj v tomto zápase brankár Polák. Zápas s prehľadom viedla skúsená dvojica rozhodcov Vavrinec – Galáč, hralo sa však mimoriadne slušne, len jediné vylúčenie bolo za faul, ďalšie dve za technické priestupky.

1.FBC FLORBAL TRENČÍN – FaBK ATU KOŠICE 8:1 (1:0,4:1,3:0)

10.kolo, 13.11.2022, Mestská športová hala Trenčín, 52 divákov
Rozhodovali: Jursa - Mésaroš, bez vylúčených
Priebeh: 4.Kyselica (Malko) - 1:0, 22.Dohál (Pavlíček) - 2:0, 29.Matej Galajda (A.Rendl) - 3:0, 38.Hacek (A.Rendl) - 4:1, 39.Repka (A.Rendl) - 5:1, 43.Dohál - 6:1, 47.Bulejčík (Repka) - 7:1, 60.Bulejčík (Cifranič) - 8:1
Zostava: Polák - A.Rendl 0+3, Cifranič 0+1, Robota, Večeřa, Venglik, Košinár - Repka 1+1, Galajda 1+0, Bulejčík 2+0, Pavlíček 0+1, Dohál 2+0, Šálek, Hacek 1+0, Malko 0+1, Kyselica 1+0, T.Krajčovič, Mikolka. Tréner: M.Sága

Začali sme svižnejšie ako v sobotu a celú úvodnú tretinu sme boli aktívnejším tímom. Skóre otvoril už v 4.minúte krížnou strelou Kyselica, v 8.minúte nastrelil Bulejčík zblízka žŕdku odkrytej košickej bránky. Aj hostia si vypracovali zopár sľubných príležitostí a vyslali na našu bránku zopár jedovatých projektilov, Polák sa však prekvapiť nedal. Ani z našich šancí sa však už žiadna neujala a tak sa úvodná časť skončila s chudobným jednogólovým zápisom. Hneď po prestávke sme síce nepremenili sľubné prečíslenie troch proti jednému, no už o malú chvíľu Dohál náš náskok zvýšil. Stále sme boli aktívni vpredu a pozorní vzadu a dá sa povedať, že sme mali hru pod kontrolou. V polovici zápasu zvyšoval Galajda už na 3:0. Po jednej z mála našich chýb síce súper v 36.minúte z brejku znížil, ako sa však ukázalo, bol to len ojedinelý záblesk do tmy. Na gól súpera sme odpovedali dvoma zlepenými zásahmi a to ešte 20 sekúnd pred sirénou trafil Bulejčík opäť žrď brány ATU. Ani posledná tretina nepriniesla obrat v pomere síl. Hoci hostia sa statočne „hecovali“, góly padali až do konca zápasu už iba do ich bránky. V 49.minúte mali dokonca výhodu trestného strieľania, ale ani tú sa im premeniť nepodarilo. Skóre zápasu na 8:1 uzatváral rovnako ako v sobotu Bulejčík, ktorý prestrelil brankára hostí a loptička doskackala 4 sekundy pred koncom pár centimetrov za bránkovú čiaru.

Dosiahli sme teda prekvapivo vysoké víťazstvo nad kvalitným súperom, ktorý deň predtým ozbíjal o dva body trenčianske AS. Je to skutočnosť o to potešiteľnejšia, že v zápase dostali príležitosť všetci hráči v poli a všetky tri formácie sa dokázali dostávať do gólových príležitostí. O výkone brankára Poláka svedčí úspešnosť jeho zásahov 95,65% a jediný inkasovaný gól. Hralo sa opäť veľmi slušne, bez jediného vylúčeného.

Ivan Kollár, tréner, o zápase proti Florku: „Nastavenie hlavy, súdržnosť tímu, kvalita, bojovnosť a v neposlednom rade i domáce prostredie, to všetko bolo základom úspechu v súboji s ťažkým súperom, košickým Florkom. Chalani sa nepoddali nepriaznivému vývoju počas dvoch tretín a to, čo nám nevyšlo v tretích tretinách proti či Tsunami a Grasshopers, keď sme dvakrát stratili sľubný náskok, sa tentokrát dokonale otočilo v náš prospech. Florko sme v záverečnej tretine, obrazne povedané, poslali domov. Chlapcov som po celý zápas presviedčal, že majú svoju kvalitu i silu, veril som im a i preto sme sa mohli radovať zo zaslúženého víťazstva.“

Miroslav SÁGA, zastupujúci tréner: „Vážime si obe tieto víťazstvá. V zápasoch sme vsadili na tímovosť a pravidelné zapájanie troch formácií. Verím, že touto cestou sa budeme uberať aj naďalej. V sobotu ukázali chlapci naozaj charakter, keď sme dokázali otočiť zápas, v ktorom sme prakticky 50 minút len prehrávali. Takýto zápas dokáže vo svoj prospech otočiť len mentálne silný kolektív. V nedeľu sme sa vďaka aktívnemu vstupu do zápasu dokázali presadiť jednoznačnejšie, ale napriek tomu o sile a kvalite ATU určite nikto nepochybuje, veď to dokázali aj deň predtým. Plný bodový zisk môže byť pre nás dobrým odrazovým mostíkom do ďalšej časti súťaže. Zahrali si všetci, aj menej vyťažení hráči, a nesklamali. Brankár Polák si pýta pozornosť reprezentačného trénera Jakuba Horeckého, jeho výkony cez víkend, čo som mohol vidieť boli na reprezentačný dres a nomináciu. Podal výborný, spoľahlivý výkon a spolu s prvou lajnou Cifranič, Rendl, Bulejčík, Repka, Galajda boli všetci oporami tímu. Teším sa, že sa dokázali presadiť aj ostatní. Buďme však stále pri zemi, čaká nás ďalší náročný zápas už v piatok 18. novembra proti AS Trenčín (19:00). Treba pracovať tvrdo celú sezónu. Chlapcom v ďalšej časti sezóny držím palce.“