ŠESŤBODOVÝ ÚLOVOK JUNIOROV Z KOŠÍC PO HOROROVÝCH KONCOVKÁCH

V predposledný hrací víkend základnej časti extraligy juniorov čakali na naše družstvo zápasy 20. a 21.kola v Košiciach. Hoci Florko i ATU sú mimoriadne zdatnými súpermi, na poistenie miesta v prvej štvorici bolo potrebné na horúcej košickej pôde zabodovať. Bola to úloha nesmierne ťažká, pretože v našej zostave chýbalo viacero hráčov a oba zápasy sme boli nútení odohrať na dve formácie. Bez bodov sa domov ale nevraciame, ba naopak, pripísali sme si plný bodový zisk ! Zápasy to boli nesmierne vyrovnané, v ich koncovkách sme však v oboch prípadoch tesné vedenie uhájili. Naše ambície tak môžu byť vyššie, ako sme snáď pôvodne zamýšľali.

FK FLORKO KOŠICE – 1.FBC FLORBAL TRENČÍN 9:11 (3:3,1:4,5:4)
20.kolo, 28.1.2023, Multihala Košice, 59 divákov
Rozhodovali: Roba – Dugas, vylúčení: 0:0 (Bulejčík), presilovky: 0:0 oslabenia: 0:0
Priebeh: 1. A.Rendl (Matej Galajda) – 0:1, 16. Repka (Bulejčík) – 2:2, 18. Bulejčík (Matej Galajda) – 3:3, 25. Kyselica (Šálek) – 3:4, 27. Dohál (Šálek) – 3:5, 32. Matej Galajda (A.Rendl) – 4:6, 38. A.Rendl (Bulejčík) – 4:7, 42. Repka (Matej Galajda) – 4:8, 48. Bulejčík (Matej Galajda) – 5:9, 49. Pavlíček (Dohál) – 5:10, 60. A.Rendl – 9:11

Zostava
: S.Polák – Repka 2+0, Dohál 1+1, Cifranič, Košinár, Večeřa- Bulejčík 2+2, Matej Galajda 1+4, A.Rendl 3+1, Pavlíček 1+0, Kyselica 1+0, Šálek 0+2. Tréner: J.Holovka

Bola to naozajstná gólová prestrelka s takmer dokonalou hororovou zápletkou. Začali sme vlažnejšie, akoby menej koncentrovane, ale celá úvodná časť bola priebehom i čo sa týka skóre vyrovnaná. Gólmi sa ale od začiatku nešetrilo. Hneď v úvode sme šli do vedenia, potom dvakrát prehrávali, no do kabín sa šlo nakoniec za vyrovnaného stavu. Aj v druhej tretine sme sa presadili ako prví my, darilo sa nám aj strelecky, získali sme prevahu a i veľmi sľubný trojgólový náskok. Gólové hody pokračovali aj po druhej prestávke, lepšie sme začali opäť my a keď desať minút pred koncom Pavlíček zvyšoval na 5:10, vyzeralo to, že by to mohol byť ten rozhodujúci „kliniec“. Florko však práve v týchto najťažších chvíľach dokázalo svoju silu. Líder tabuľky sa nevzdal a štyrmi gólmi v priebehu tri a pol minúty, i keď niektoré z nich boli z kategórie šťastných, náš náskok takmer kompletne zlikvidoval. A keď bol päť minút pred koncom vylúčený Bulejčík, šance domácich na bodový zápis dostali úplne reálny charakter. Jediné oslabenie v zápase sme však ustáli rovnako ako košický tlak v samom závere. Naopak, v poslednej minúte poistil zisk všetkých bodov pre nás Andrej Rendl strelou do prázdnej bránky.

Víťazstvo na pôde vedúceho tímu tabuľky nám teda prinieslo úžasne cenné víťazstvo, ktoré nás definitívne posunulo minimálne na štvrté miesto po základnej časti. Priebeh najmä poslednej tretiny nám však naozaj v závere naháňal zimomriavky ako pri sledovaní hororového filmu. Za necelé štyri minúty sa skóre zmenilo z 5:10 na 9:10, do konca ostávalo množstvo času, súper sa rozbehol, mal výhodu presilovej hry – no skrátka zápletka ako sa patrí, ale radi by sme sa boli bez nej zaobišli. Naši chlapci sa v tejto sezóne už po tretí raz presvedčili, že vo florbale je zápas rozhodnutý až po konečnom hvizde. V Záhorskej Bystrici sme po takomto náskoku prišli o bod, v Žiline o dva, v sobotu sme, chvalabohu, stratu odvrátili. Ale inak si toto víťazstvo treba ceniť veľmi vysoko, veď doma Florko prehralo v sezóne vôbec po prvý raz a v celom priebehu súťaže mu dokázala pripraviť porážku iba Žilina a dvakrát práve naše družstvo. Takže, vďaka chlapci !

Jan HOLOVKA, tréner: „Prvú tretinu to nebolo celkom ono, boli sme rozlietaní, nesústredení. Po prestávke sme zmenili obranný systém, myslím, že sme boli lepším tímom a darilo sa nám aj strelecky. Dobre sme začali aj záverečnú tretinu, ale po hlúpom góle na 6:10 sme znervózneli a po inkasovaní gólov sa dá povedať, že sa nám náš herný systém rozpadol. Po oddychovom čase sme sa však predsa len ukľudnili, ustáli oslabenie a nakoniec doviedli zápas k zaslúženému víťazstvu. Paradoxom je, že napriek jedenástim streleným gólom sme ešte množstvo šancí zahodili. Bol to skrátka asi deň otvorených obrán. Škoda zaváhania v poslednej desaťminútovke, ale treba si uvedomiť dve veci: že sme boli nútení hrať celých 60 minút na dve formácie a že na Florku sa vyhráva len veľmi ťažko. Takže pre mňa sú v tejto chvíli rozhodujúce tri body a skutočnosť, že chlapci bojovali s plným nasadením. Chyby jednoducho patria k športu, my sme zaslúžene vyhrali a ja chlapcom za prístup ďakujem.“

FaBK ATU KOŠICE – 1.FBC FLORBAL TRENČÍN 4:5 (0:3,2:1,2:1)
21.kolo, 29.1.2023, Športová hala SOŠ Ostrovského Košice, 25 divákov
Rozhodovali: Juhás – Kátlovský, vylúčení 1:3 (Šálek, Košinár, Bulejčík), presilovky 0:1, oslabenia 0:0
Priebeh: 5. Bulejčík (A.Rendl) – 0:1, 5. Pavlíček (Kyselica) – 0:2, 13. Šálek (Kyselica) – 0:3, 29. Matej Galajda (Bulejčík) – 1:4, 50. Repka (Bulejčík) – 4:5 (P)

Zostava: S.Polák – Repka 1+0, Dohál, Cifranič, Košinár, Večeřa- Bulejčík 1+2, Matej Galajda 1+0, A.Rendl 0+1, Pavlíček 1+0, Kyselica 0+2, Šálek 1+0. Tréner: J.Holovka

Aj druhý košický zápas proti ťažkému súperovi sme zvládli. Domáci, ktorí v sobotu deklasovali dvojciferne trenčianske AS, si pochopiteľne verili aj proti nám. My sme však hrali zodpovednejšie v obrane, všetci chlapci si siahli až na dno síl. Výhodou bolo, že v 5.minúte sme sa dostali po presných trefách Bulejčíka a Pavlíčka do dvojgólového trháku a domáci boli nútení len doťahovať náš náskok. Celá prvá tretina nám vyšla nad očakávanie, veď v šťastnej 13. minúte Šálek náš náskok ešte zveľadil. Domáci vycerili zuby až po prestávke. Už v 22. minúte znížil Drgoň na 1:3 a pár minút na to dostali výhodu trestného strieľania, ktoré však nepremenili. Upokojiť nás mohol náš štvrtý presný zásah, ktorý zaznamenal Galajda, ale domáci kontrovali gólom Šimu pomerne rýchlo a do konca tretiny sa stav už nezmenil. V úvode záverečnej časti bol vylúčený Šálek, v oslabení sme sa ubránili, ale minútu po jeho návrate sme inkasovali podobne ako v sobotu dva pomerne nešťastné zlepené góly a razom bolo vyrovnané. Na koňa nás znovu posadila naša jediná presilovka v zápase, počas ktorej sme sa gólom Repku dostali znovu do vedenia. Záver stretnutia bol veľmi dramatický, nervózny a mali sme dojem, že mu príliš nepomohol ani výkon dvojice rozhodcov. Naši chlapci boli však už až do konca stopercentne obetaví, ubránili ďalšie dve presilové hry domácich a dotiahli zápas do víťazného konca. Celému tímu treba vysloviť pochvalu za výkony v oboch zápasoch, šesťbodový zisk z Košíc musí byť v tejto kategórii považovaný vždy za veľký úspech. Aj keď pred mládežnícke družstvá nekladieme v našom klube konkrétne výkonnostné ciele, skutočnosť, že budeme v poslednom kole bojovať o špicu, určite pohladí dušu každého z našich priaznivcov.

Jan HOLOVKA, tréner: „Som rád, že sme to s minimálnym počtom hráčov aj dnes zvládli. Zlepšili sme obrannú činnosť a celé družstvo bez výnimky bojovalo až na dno síl. Napriek tomu chcem vyzdvihnúť najmä hru druhej formácie, dodržala do bodky to, čo mala stanovené. Tá prvá v určitých fázach chcela príliš vymýšľať, čo sa v podobných ťažkých zápasoch môže vypomstiť. Bol to z našej strany ťažko odbojovaný zápas so šťastným koncom. Všetkým chalanom by som sa chcel za výkony počas oboch dní poďakovať. Teším sa, bol to pre nás vydarený víkend.“