STARŠIU PRÍPRAVKU NA TURNAJI MLÁDEŽE ZASTAVIL MIMORIADNE SILNÝ HURIKÁN

Ako posledná ukončila svoju majstrovskú sezónu staršia prípravka. Pri rekordnej účasti 32 družstiev mal vrchol sezóny – neoficiálne Majstrovstvá Slovenska – po prvý raz dvoch usporiadateľov: Florbalový klub AS Trenčín a ŠK 1.FBC Trenčín. Zápasy základnej skupiny i ďalšie tri z vyraďovacej časti odohralo naše družstvo v domácom prostredí. V našom víťaznom ťažení nás zastavil, žiaľ už v osemfinále, vynikajúco hrajúci Hurikán a v konečnom účtovaní tak pre nás ostalo 10. miesto. Ako však stále opakujeme, výsledky a umiestnenie nie sú v mládežníckych kategóriách tým najdôležitejším. Výkony nášho družstva určite sklamaním neboli a tá jedna vysoká prehra by mala byť pre nás „frčkou do nosa“ a vzdaním úcty k výkonu súpera. Skutočne vyrovnaný zápas bol až ten v poradí posledný, v ktorom nám ušlo víťazstvo zbytočne po zbabranej druhej tretine. A ten by mal byť zasa poučením, že v zápase sa nedá „vypustiť“ ani minúta.

1.FBC TRENČÍN akadémia – CAPITOL FLOORBALL ACADEMY 17:4 (3:1,6:2,8:1)
Zápas základnej skupiny, 1.kolo, 9.6.2023, Mestská športová hala Trenčín, centrálna hala
Rozhodovali: Korl – Horňák
Priebeh: 7. A.Majdlen (Lendvay) – 1:0, 10. Lendvay – 2:1 (T), 10. A.Majdlen (Lendvay) – 3:1, 12. Lendvay – 4:1, 16. Sučanský (Štefančíková) – 5:3, 16. Mahrík – 6:3, 20. M.Timko – 7:3, 20. Grofík (Petrík) – 8:3, 20. Grofik (Lím) – 9:3, 21. Lendvay (A.Majdlen) – 10:3, 22. Mahrík (A.Majdlen) – 11:3, 23. Kalnássy – 12:3, 24. M.Timko (Štefančíková) – 13:3, 24. M.Timko (Sučanský) – 14:3, 26. Lendvay – 15:3, 26. A.Majdlen (Lendvay) – 16:3, 30. Sučanský (Štefančíková) – 17:4

Zostava: G. Mateják (16. J.Mišák) – Lendvay 4+3, A.Majdlen 3+2, Mahrík 2+0, J.Gavenda, J.Hudec, Kalnássy 1+0, Sučanský 2+1, M.Timko 3+0, Štefančíková 0+3, Lím 0+1, Grofik 2+0, Petrík 0+1, M.Hudec

Rozbiehali sme sa pomalšie, bolo vidieť, že ide o úvodný zápas turnaja. Na náš úvodný gól dokázali Bratislavčania rýchlo odpovedať a tak do vedenia sme šli opäť až v záverečnej minúte úvodnej časti po premenenom trestnom strieľaní Lendvaya. Pár sekúnd nato dokázal ešte zvýšiť Adam Majdlen na 3:1 a tak do druhej tretiny sme už nastupovali pokojnejšie. Na ďalší gól Lendvaya v úvode druhej tretiny dokázal ešte síce súper odpovedať dvoma rýchlymi zásahmi, no od polovice zápasu sa už spustil naplno náš gólostroj a zastavil sa až na samom konci zápasu na čísle sedemnásť. Treba povedať, že veľa šancí sme ešte najmä v prvej polovici zápasu nepremenili, Capitol zachránil od ešte vyššej prehry solídny výkon ich brankára.

GALAKTIKOS BRATISLAVA STARS – 1.FBC TRENČÍN akadémia 4:12 (0:6,2:4,2:2)
Rozhodovali: Šitár – Király
Priebeh: 1. A.Majdlen (Lendvay) – 0:1, 1. A.Majdlen (Mahrík) – 0:2, 2. Kalnássy (J.Hudec) – 0:3, 3. M.Timko (Štefančíková)- 0:4, 7. J.Hudec (Kalnássy) – 0:5, 10. A.Majdlen (Lendvay) – 0:6, 11. J.Gavenda – 0:7, 19. Kalnássy (J.Hudec) – 1:8, 10. M.Timko (Štefančíková) – 1:9, 20. M.Hudec – 2:10, 23. Sučanský (Lím) – 2:11, 28. Lendvay – 4:12

Zostava: T.Bojda (16. G. Mateják) – Lendvay 1+2, A.Majdlen 3+0, Mahrík 0+1, J.Gavenda 1+0, J.Hudec 1+2, Kalnássy 2+1, Sučanský 1+0, M.Timko 2+0, Štefančíková 0+2, M.Hudec 1+0, Grofik, Petrík, Lím 0+1

Tentokrát to bolo všetko opačne. Do zápasu sme vleteli ako uragán, hráči súpera od začiatku nevedeli, kde im hlava stojí. V 36. sekunde bolo 0:2, v 3. minúte už 0:4 a v jej závere 0:6. Neprekonateľnou raritou bol gól Gavendu hneď v 1.sekunde 2.tretiny priamo zo stredového kruhu, čím prekonal čerstvý rekord Adama Majdlena, ktorý dal v 1.tretine úvodný gól „až“ v 7.sekunde. To boli neskutočné úvody tretín ! V ďalších častiach hry sme čo-to dovolili aj hráčom Galaktikos, akékoľvek nebezpečenstvo na zvrat však vôbec nehrozilo. Pozahadzovali sme veľké množstvo šancí, ale dvojciferné skóre svietilo na svetelnej tabuli už po druhej tretine. Ani tento súper nás príliš nepreveril a aj keď sme v záverečnej časti „stiahli nohu z plynu“, dokráčali sme k ďalšiemu pohodlnému víťazstvu.

1.FBC TRENČÍN akadémia – FK FLORKO KOŠICE 11:6 (5:1,4:2,2:3)
Priebeh: 4. Lendvay – 1:0, 5. M.Hudec – 2:0, 7. Sučanský – 3:0, 8. M.Timko – 4:0, 10. Lendvay – 5:1, 12. A.Majdlen (Lendvay) – 6:2, 13. Lendvay (A.Majdlen) – 7:2, 19. Grofik (Petrík) – 8:3, 20. Sučanský – 9:3, 24. M. Timko (Sučanský) – 10:6, 27. A.Majdlen (Lendvay) – 11:6

Zostava: J.Mišák (16. T.Bojda) – Lendvay 3+2, A.Majdlen 2+1, Mahrík, J.Gavenda, J.Hudec, Kalnássy, Sučanský 2+1, M.Timko 2+0, Štefančíková, Lím, Grofik 1+0, Petrík 0+1, M.Hudec 1+0

Ani košické Florko nám nenarobilo vážne problémy. Už po 1.tretine sme viedli jasným gólovým rozdielom 5:1, no od polovice zápasu nastalo u našich hráčov viditeľné uspokojenie, v obranných činnostiach sme boli menej dôslední a tak sme dovolili aj súperovi presadiť sa. V zápase sme nastrelili štyri žŕdky, no obaja brankári Florka boli dosť „deraví“ a tak nám aj oni pomohli k dosiahnutiu ďalšieho dvojciferného víťazstva. Na prípadný zvrat v zápase Florko však v žiadnom prípade nemalo. Trochu „na dostrel“ sa dostalo po znížení na 6:9, gól Timka v 24. minúte im však definitívne zobral vietor z plachiet. Zo skupiny sme tak postúpili z prvého miesta, možno až príliš pohodlne.

0

1.FBC TRENČÍN akadémia – ZŠJM ŽATVA 90 DOLNÝ KUBÍN 16:6 (7:2,4:2,6:2)
Šestnásťfinále, 10.6.2023, Mestská športová hala Trenčín, tréningová hala
Priebeh: 2. Mahrík (A.Majdlen) – 1:0, 4. J.Hudec – 2:0, 6. Lendvay – 3:1, 7. J.Hudec (J.Gavenda) – 4:1, 7. Petrík (J.Gavenda) – 5:1, 10. M.Timko (Sučanský) – 6:2, 10. Kalnássy (J.Hudec) – 7:2, 18. Mahrík (Lendvay) – 8:3, 19. Mahrík (A.Majdlen) – 9:3, 19. J.Gavenda (Kalnássy) – 10:3, 20. Lendvay (A.Majdlen) – 11:4, 21. Mahrík – 12:4, 23. Štefančíková (M.Timko) – 13:4, 29. Lendvay (A.Majdlen) – 14:6, 29. Mahrík (A.Majdlen) – 15:6, 30. Štefančíková – 16:6

Zostava: G.Mateják (16. J.Mišák) – Lendvay 3+1, A.Majdlen 0+5, Mahrík 5+0, J.Gavenda 1+2, J.Hudec 2+1, Kalnássy 1+1, Sučanský 0+1, M.Timko 1+1, Štefančíková 2+0, Lím, Grofik, Petrík 1+0, M.Hudec

Ani prvý zápas vyraďovacej časti nás príliš nepreveril. Dolný Kubín skončil v E-skupine na poslednom mieste a tak sme nastupovali v úlohe jasného favorita. Zatiaľ čo prvá tretina priniesla gólostroj a zaznamenali sme v nej sedem gólov, v tej druhej sme bezvýsledne dobýjali bránku súpera takmer celých osem minút. Až v čase 27:41 si našla ľahučká Mahríkova dorážka cestu medzi nohami kubínskeho brankára do siete. Od tohto momentu sa náš strelecký motor znova naštartoval a za posledné dve minúty sme nasádzali do bránky súpera ďalšie tri úspešné projektily. Aj posledná tretina sa odohrávala plne v našej réžii, aj keď sme častejšie nechávali dolnokubínčanom priestor na zakončenie. Pridali sme ďalších šesť gólov a postup do osemfinále bol opäť bezproblémový. Vedeli sme však, že to najťažšie na nás stále čaká.

VŠK PdF UK HURIKÁN BRATISLAVA – 1.FBC TRENČÍN akadémia 12:4 (2:1,5:0,5:3)
Osemfinále, 10.6.2023, Mestská športová hala Trenčín, tréningová hala
Priebeh: 2. Lendvay – 0:1, 21. Lendvay – 8:2, 26. Lendvay – 9:3, 28. Lendvay – 11:4

Zostava: T.Bojda (16. G.Mateják) – Lendvay 4+0, A.Majdlen, Mahrík, J.Gavenda, J.Hudec, Kalnássy, Sučanský, M.Timko, Štefančíková, Lím, Grofik, Petrík, M.Hudec

Náš osemfinálový súper bol svojou kvalitou z úplne iného súdka. V 2.minúte sme šli síce do vedenia, v prvej tretine aj udržali ako-tak vyrovnanú hru, no potom prišiel na rad súperov uragán, alebo, ak chcete, hurikán. Druhú tretinu zahájil gólom už v 3. sekunde, po čom nasledovalo množstvo jeho ďalších šancí. Hurikán ovládol hru, naopak, náš tím, akoby prekvapený vývojom stretnutia stratil akúkoľvek schopnosť súperovi úspešne vzdorovať a inkasoval jeden gól za druhým. Zrazu sme prišli o akúkoľvek schopnosť úspešne zakombinovať. Loptičky sme len zadarmo vyhadzovali na polovicu súpera. Podobný scenár pokračoval aj v poslednej tretine a hoci Jakub Lendvay dokázal Bratislavčanom kontrovať troma gólmi, na úspech družstva to pochopiteľne stačiť nemohlo. Hurikán nás tak v ďalšom postupe zastavil, bol však v tomto zápase jednoznačne lepším tímom a pred jeho výkonom klobúk dolu. Pre naše družstvo ale mohol byť tento zápas veľmi poučný. Hráči dnes už určite vedia, že víťazstvá neprichádzajú automaticky, ale treba na ne tvrdo pracovať v ďalších tréningoch.

FLORBALOVÝ KLUB AS TRENČÍN červení – 1.FBC TRENČÍN akadémia 5:15 (3:6,1:3,1:6)
Zápas o 9.-16.miesto, 10.6.2023, Mestská športová hala Trenčín, tréningová hala
Priebeh: 1. Lendvay (J.Mišák) – 0:1, 3. Lendvay – 1:2, 5. M.Timko (Štefančíková) – 1:3, 6. Kalnássy (J.Hudec) – 1:4, 6. A.Majdlen (Lendvay) – 1:5, 8. Lendvay – 2:6, 13. Grofik (M.Hudec) – 3:7, 19. Lendvay – 4:8, 20. Sučanský (A.Majdlen) – 4:9, 21. Lendvay (A.Majdlen) – 4:10, 24. Sučanský (Lendvay) – 5:11, 25. Grofik (Petrík) – 5:12, 25. J.Hudec – 5:13, 17. Mahrík – 5:14, 30. M.Timko – 5:15

Zostava: J.Mišák 0+1 (16. T.Bojda) – Sučanský 2+0, A.Majdlen 1+2, Lendvay 5+2, J.Gavenda, J.Hudec 1+1, Kalnássy 1+0, Mahrík 1+0, M.Timko 2+0, Štefančíková 0+1, M.Hudec 0+1, Grofik 2+0, Petrík 0+1, Lím

Zápas o prípadné 9.miesto postavil proti sebe opäť raz dvoch mestských rivalov. Družstvo AS nastúpilo s trojicou dobre stavaných „omladšených“ mladších žiačok, čo mohlo budiť rešpekt. Skvele nám však vyšiel vstup do zápasu, Jakub Lendvay, tentokrát na poste útočníka, otvoril skóre už v 13. sekunde a na šťastné vyrovnanie súpera sme dokázali kontrovať sériou piatich gólov v priebehu piatich minút. V ďalšom priebehu sme už družstvo AS nepustili na menší ako štvorgólový rozdiel, naopak, v poslednej tretine sme svoj náskok dokázali ešte výrazne zveľadiť. Po vysokej osemfinálovej prehre to mohol určite balzam na dušičky našich hráčov a vysoké víťazstvo bolo v kontexte s predchádzajúcim zápasom príjemným prekvapením.

FBK PÚCHOV – 1.FBC TRENČÍN akadémia 3:16 (1:3,1:3,1:10)
Zápas o 9.-12.miesto, 11.6.2023, Športové centrum M-Šport, Zamarovce, malá hala
Rozhodovali: Korl - Horňák
Priebeh: 5. Lím – 0:1, 7.J.Hudec (Kalnássy) – 1:2, 8.M.Timko (A.Majdlen) – 1:3, 13. M.Timko (Štefančíková) – 2:4, 13. Lendvay – 2:5, 18. Kalnássy (J.Hudec) – 2:6, 21. Lendvay (Sučanský) – 2:7, 22. Mahrík (Lendvay) – 2:8, 23. J.Hudec (Kalnássy) – 2:9, 26. M.Timko – 2:10, 27. Mahrík (Lendvay) – 2:11, 27. Petrík – 2:12, 28. J.Hudec (Kalnássy) – 2:13, 29. Štefančíková – 2:14, 29. Sučanský (Lendvay) – 2:15, 30. J.Hudec (Kalnássy) – 3:16

Zostava: G.Mateják (11. T.Bojda, 21. J.Mišák) – Sučanský 1+1, A.Majdlen 0+1, Lendvay 2+4, J.Gavenda, J.Hudec 4+1, Kalnássy 1+4, Mahrík 2+0, M.Timko 3+0, Štefančíková 1+1, M.Hudec, Grofik, Petrík 1+0, Lím 1+0

Prvá dvojminútovka prebehla za nášho drvivého tlaku, zakončeného po viacerých šanciach žŕdkou Juraja Hudeca. Púchov sa však postupne dostal do hry a na začiatku druhej tretiny znížil dokonca na 2:3. Oba svoje góly však zaznamenal paradoxne priamo zo štandardiek v blízkosti našej bránky. Dve tretiny nám dokázali Púchovčania odolávať so šancou na prijateľný výsledok, no v záverečnej tretine úplne odpadli a inkasovali v nej devastačnú desiatku – čo minúta, to gól. Nám opäť spoľahlivo zachytali obaja brankári a Jakub Mišák, ktorý až tak veľa práce nemal, bravúrne zlikvidoval súperovo trestné strieľanie. Naopak, strelecky nám to tentokrát vychádzalo.

SNIPERS BRATISLAVA – 1.FBC TRENČÍN akadémia 8:7 (1:3,6:1,1:3)
Zápas o 9.miesto, 11.6.2023, Športové centrum M-Šport, Zamarovce, veľká hala
Rozhodovali: Zajac – Šálek
Priebeh: 1. M.Timko (Štefančíková) – 1:1, 2. Lendvay – 1:2, 3. Petrík (J.Gavenda) – 1:3, 19. Lendvay (A.Majdlen) – 7:4, 21. Lendvay (Sučanský) – 7:5, 22. Kalnássy (J.Hudec) – 7:6, 25. Sučanský – 8:7

Zostava: T.Bojda (11. G.Mateják, 21. J.Mišák) – Sučanský 1+1, A.Majdlen 0+1, Lendvay 3+0, J.Gavenda 0+1, J.Hudec 0+1, Kalnássy 1+0, Mahrík, M.Timko 1+0, Štefančíková 0+1, M.Hudec, Grofik, Petrík 1+0, Lím

Na vrcholnom podujatí sme chceli odohrať čo najviac vyrovnaných zápasov, žreb nám to doprial až v tom poslednom. Dve tretiny sme boli lepším tímom, odišli sme však tentokrát porazení. Na vedúci gól Snipers sme bleskovo odpovedali troma presnými zásahmi a boli do jej konca lepším tímom. O osude zápasu však asi rozhodol úvod druhej časti, kedy sme za 46 sekúnd trikrát inkasovali. Nakoniec sme ju úplne celú až do konca doslova prespali. Do tej poslednej sme nastúpili opäť veľmi aktívne. Rýchlo sme sa dostali na dostrel jediného gólu, ale strelecké šťastie sa od nás už v závere odklonilo. Potvrdilo sa, ako vravia bratia Česi, že „pozdě bycha honiti“. Pre nás to musí byť ponaučenie, že v každom zápase treba byť koncentrovaný po celý hrací čas. Či sme skončili na deviatom alebo desiatom mieste nie je vôbec rozhodujúce, smutné by však bolo, ak by sme sa z podobných prehratých zápasov nepoučili.

Rastislav TIMKO, tréner: „Po záverečnom hvizde turnaja sú pocity rôzne, ale ten najsilnejší je hrdosť. Som hrdý na všetkých hráčov, ktorí boli súčasťou družstva staršej prípravky na Turnaji mládeže v sezóne 22/23. Deti odohrali za tri dni osem zápasov v ktorých nechali na ihrisku všetko. Aj keď nie všetko vyšlo tak ako sme plánovali, deti celé tri dni makali naplno. A výsledok? Skončili sme na 10. mieste z 32 prihlásených tímov. Možno sa to niekomu máli, avšak ja viem, aké ťažké je dostať sa čo i len do top šestnástky. Dôležitejší ako výsledok je progres hráčov, ktorý urobili za deväť mesiacov, veď na turnaji sa ich predstavilo spolu šestnásť, z toho osem z nich pred deviatimi mesiacmi prvý raz chytilo florbalku do ruky. Osem zápasov... v šiestich sme boli dominantným tímom a nedovolili sme súperovi pomýšľať ani chvíľu na víťazstvo. Prehra v osemfinále síce mrzí, treba však uznať, že súper bol lepším tímom vo všetkých herných činnostiach a v poslednom súboji o 9. miesto sme neboli horším tímom. Hráči nechali na ihrisku všetko, avšak z víťazstva sa tešil súper. Poďakovanie patrí taktiež rodičom, ktorí hnali svoje ratolesti dopredu. Teší ma, že v hľadisku nás podporovali aj deti, ktoré sa záverečného turnaja nezúčastnili, no aj napriek tomu nás prišli podporiť a pomohli vytvoriť výbornú atmosféru. V neposlednom rade patrí veľká vďaka vedeniu klubu, ktoré spoluorganizáciou Turnaja mládeže v domácom prostredí pomohlo vytvoriť podmienky hodné záverečného turnaja sezóny. Dve plnohodnotné ihriská v dvoch halách, online stream so zápasov, dostatočné množstvo šatní pre všetky družstvá ako aj vhodné klimatické podmienky, môžu byť návodom pre všetkých, akým smerom sa majú uberať záverečné turnaje mládeže a majstrovstiev Slovenska pod hlavičkou SZFB.“