SKVELÉ STRIEBRO MLADŠÍCH ŽIAKOV, K ZLATU NEBOLO ĎALEKO

V dňoch 10. - 12. 5. 2024 sa uskutočnili v M-Šport centre v Zamarovciach Majstrovstvá Slovenska v kategórii mladších žiakov. Keďže táto kategória nám robila počas celej sezóny radosť a stala sa aj víťazom 1.regionálnej ligy Západ, boli sme právom zvedaví, ako obstojí naše družstvo v konkurencii dvadsiatich najlepších tímov z celej republiky. Ani tentokrát nás deti nesklamali, prechádzali celým turnajom skvele. Na vytúžené zlato síce nakoniec nedosiahli, ale finále a medaily so strieborným leskom sú skvelým vyvrcholením sezóny.

Prinášame vám kompletný report z našich jednotlivých zápasov.

1.FBC TRENČÍN akadémia – FBK NIŽNÁ 6:1 (2:1,0:0,4:0)
1.kolo základnej skupiny, 10.5.2024
Rozhodovali: Bihál – Kubaščík, vylúčení 1:0, presilovky 0:0, oslabenia 0:0
Priebeh: 1. J.Rendl (Lendvay) – 1:0, 1. Kubičina (J.Rendl) – 2:0, 28. Lím (M.Vyskoč) – 3:1, 29. J.Rendl (A.Majdlen) – 4:1, 35. Kubičina (D.Meško) – 5:1, 36. Gašpar – 6:1

Zostava: Matejička (32. J.Mišák) – A.Majdlen 0+1, Lendvay 0+1, Sučanský, Chovanec, G.Kováč, J.Gavenda, Štefančíková, Gašpar 1+0, M.Krajčovič, J.Rendl 2+1, J.Hudec, Kubičina 2+0, D.Meško 0+1, T.Lím 1+0, M.Vyskoč 0+1, Martiniuc, Grofik, Žedényi

Do zápasu sme vleteli ako víchor, v 45. sekunde bolo 2:0 a mohlo sa zdať, že náš vstup do turnaja bude prechádzkou ružovým sadom. Ale nebol. Boli sme síce po celý zápas lepším tímom, ale hostia hrozili z rýchlych protiútokov. Jeden z nich využili v 7. minúte na zníženie, viac im naša obrana a spoľahlivo chytajúci Matejička nedovolili. Nám sa však zakončenie nedarilo, súperov brankár sa rozchytal k výbornému výkonu a tak skóre sa dlho nemenilo a osud zápasu bol na vážkach. Až v 5. minúte poslednej tretiny odklial súperovu bránku Lím a o minútu si mohli naši fanúšikovia trochu vydýchnuť po góle Jakuba Rendla. Jedinú presilovú hru v zápase sme v závere síce nevyužili, ale v predposlednej minúte definitívne rozhodol o zápase Kubičina a v poslednej pridal povestnú čerešničku Gašpar. Výsledok 6:1 sa zdá byť jednoznačný, priebeh hry sme diktovali takmer po celý zápas, ale na víťazstvo sme sa nadreli a poistili sme si ho až v závere. Až na zakončenie však nemožno nikomu z tímu nič vyčítať, na náš výkon sa naozaj dalo pozerať.

FBK PÚCHOV – 1.FBC TRENČÍN akadémia 0:4 (0:1,0:2,0:1)
2.kolo základnej skupiny, 10.5.2024
Rozhodovali: Orság – Kubaščík, vylúčení 0:2 (M.Krajčovič, Sučanský), presilovky 0:0, oslabenia 0:2
Priebeh: 7. J.Rendl (Gašpar) – 0:1, 13. Gašpar – 0:2, 19. J.Hudec (Kubičina) – 0:3 (O), 35. Gašpar (M.Krajčovič) – 0:4 (O)

Zostava: Matejička (30. J.Mišák) – A.Majdlen, Lendvay, Sučanský, Chovanec, G.Kováč, J.Gavenda, Štefančíková – Gašpar 2+1, M.Krajčovič 0+1, J.Rendl 1+0, J.Hudec 1+0, Kubičina 0+1, D.Meško, T.Lím, Martiniuc, M.Vyskoč, Grofik, Žedényi

Druhý zápas priniesol podobný obraz ako ten predchádzajúci. Od začiatku sme boli na ihrisku dominantným tímom, Púchovčania si vytvárali minimum šancí a čo prešlo, likvidovali naši spoľahliví brankári. Vytvárali sme si opäť veľké množstvo dobrých príležitostí, ale zakončenie bolo opäť našou achillovou pätou. Naše strely tentokrát väčšinou míňali svoj cieľ, alebo bolo zblokovaných. Proti zhustenej obrane sme sa presadzovali pomerne ťažko a tak sme si víťazstvo paradoxne poistili dvoma gólmi v oslabení, keď sa súper viac snažil vymyslieť niečo smerom dopredu a mali sme na zakončenie viac miesta. Naša defenzíva opäť pracovala spoľahlivo, čisté konto býva vždy skôr výnimočnou záležitosťou a treba si ho vážiť. Prvý deň turnaja sme teda zvládli bez zaváhania.

1.FBC TRENČÍN akadémia – ŠK FLORBAL MODRA žltí 6:1 (2:0,3:0,1:1)
3.kolo základnej skupiny, 11.5.2024
Rozhodovali: Kučera – Liško, vylúčení 3:1 (Martinius, Lendvay, Grofik), presilovky 1:0, oslabenia 0:1
Priebeh: 1. Lendvay – 1:0 (T), 9. J.Rendl (M.Krajčovič) – 2:0 (P), 15. J.Hudec (Kubičina) – 3:0, 18. M.Krajčovič (Gašpar) – 4:0, 22. M.Krajčovič (J.Rendl), 26. Kubičina – 6:0

Zostava: Matejička (25. J.Mišák) – A.Majdlen, Lendvay 1+0, Sučanský, Chovanec, G.Kováč, J.Gavenda, Štefančíková – Gašpar 0+1, M.Krajčovič 2+1, J.Rendl 1+1, J.Hudec 1+0, Kubičina 1+1, D.Meško, T.Lím, Martiniuc, M.Vyskoč, Grofik, Žedényi

Aj v tomto zápase sme boli od začiatku dominantným tímom. Bonusom bolo rýchle otvorenie skóre, keď už v 1. minúte premenil nariadené trestné strieľanie Lendvay. Zahustený priestor pred bránkou Modry sme prekonávali ťažko a tak druhý gól pridal Jakub Rendl počas presilovej hry. Aj po prestávke pokračovala hra pod našou taktovkou a hoci sa skóre zvýšilo na príjemných 5:0, naša obrana pracovala aj ďalej spoľahlivo a Modru sme až do konca zápasu nepustili prakticky do ničoho. Jediný, a treba povedať že úplne náhodný gól strelil súper strelou oblúčikom z veľkej diaľky, keď mal brankár Mišák zakrytý výhľad. Aj druhý hrací deň sme teda zahájili úspešne a presvedčivo.

FBC MIKULÁŠ ACADEMY PREŠOV – 1.FBC TRENČÍN akadémia 2:1 (1:1,0:0,1:0)
4.kolo základnej skupiny, 11.5.2024
Rozhodovali: Bihal – Kubaščík, vylúčení 2:1 (Chovanec), presilovky 0:0, oslabenia 0:0
Priebeh: 7. M.Krajčovič – 0:1

Zostava: Matejička – Sučanský, Chovanec, G.Kováč, J.Gavenda, A.Majdlen, Lendvay, Štefančíková –J.Hudec, Kubičina, D.Meško, T.Lím, Martiniuc, M.Vyskoč, Grofik, Žedényi, Gašpar, M.Krajčovič 1+0, J.Rendl

O prvenstvo v skupine nás už nič nemohlo pripraviť, preto tréner Štefančík šetril niekoľko kľúčových hráčov. Bez ohľadu na to však treba konštatovať, že Prešovčania boli pre nás v skupine jasne najťažším súperom. Viac vysunuli obranu, prehustili stred ihriska a nedali nám ani meter zadarmo. Keďže nám chýbala väčšia pohotovosť a rýchlosť v zakončení, šancí sme si vypracovali tentokrát menej ako súper. Na náš vedúci gól dokázal súper pomerne rýchlo odpovedať a v závere strelil aj rozhodujúci gól. Dá sa povedať, že víťazstvo si zaslúžil. Ale ak nám bolo súdené na týchto majstrovstvách nejaký zápas prehrať, v tomto nás to mohlo mrzieť najmenej. Naopak, verili sme, že nás prehra vyburcuje do dôležitejších zápasov

1

1.FBC TRENČÍN akadémia – Športová škola GALAKTIKOS BRATISLAVA 5:1 (1:0,1:0,3:1)
Osemfinále, 11.5.2024
Rozhodovali: Kubaščík – Š.Ondrášik, vylúčení 2:2 (J.Rendl, Lendvay), presilovky 1:0, oslabenia 0:0
Priebeh: 10. J.Rendl (Lendvay) – 1:0, 16. M.Krajčovič (Gašpar) – 2:0, 29. M.Vyskoč – 3:0, 31. Lendvay (A.Majdlen) – 4:0, 32. J.Hudec (Chovanec) – 5:0

Zostava: Matejička (32. J.Mišák) – A.Majdlen 0+1, Lendvay 1+1, Sučanský, Chovanec 0+1, G.Kováč, J.Gavenda, Štefančíková, Gašpar 0+1, M.Krajčovič 1+0, J.Rendl 1+0, J.Hudec 1+0, Kubičina, D.Meško, T.Lím, Martiniuc, M.Vyskoč 1+0, Grofik, Žedényi

Vďaka neoprávnenému štartu hráčov Humenného sa poradie v tabuľke A-skupiny menilo a dlho sme nevedeli, proti komu vlastne nastúpime. Nakoniec to boli Galaktikos a ak si niekto myslel, že zo budeme mať proti súperovi, ktorý v základnej skupine uhral iba dve remízy ľahké, mýlil sa. Už od 10. sekundy sme hrali presilovú hru, ale bez využitia. Súper potom postavil pred svoju bránku doslova „vozovú hradbu“, bránil ako o život a na našu polovicu ihriska sa takmer nedostával. Dlho sa nám nedarilo gólovo sa presadiť, na zakončenie sme opäť potrebovali príliš veľa času a ten nám súper nedoprial. Dvakrát sme dokázali v priebehu prvých dvoch tretín zakončiť pohotovo „z prvej“ a boli z toho dva góly. Uvoľnenejším dojmom sme začali pôsobiť až po treťom góle a skóre ešte prikrášlili. Prešovčania znížili až v závere pri hre bez brankára.

1.FBC TRENČÍN akadémia – TSUNAMI ZÁHORSKÁ BYSTRICA 3:2 (1:0,0:2,2:0)
Štvrťfinále, 12.5.2024
Rozhodovali: Oravec – Kubaščík, vylúčení 4:0, presilovky 0:1, oslabenia 0:0
Priebeh: 12. M.Vyskoč (A.Majdlen) – 1:0, 31. J.Rendl (Gašpar) – 2:2, 33. Kubičina (J.Hudec) – 3:2
Zostava: Matejička – A.Majdlen 0+1, Lendvay, Sučanský, Chovanec, G.Kováč, J.Gavenda, Štefančíková – Gašpar 0+1, M.Krajčovič, J.Rendl 1+0, J.Hudec 0+1, Kubičina 1+0, D.Meško, T.Lím, Martiniuc, M.Vyskoč 1+0, Grofik, Žedényi

Štvrťfinálové zápasy patria na turnajoch k najdôležitejším, bývajú tou pomyselnou hranicou medzi úspechom a neúspechom. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade a bola to dráma ako sa patrí! Pred zápasom sme verili, že sa bude hrať konečne otvorený florbal, ale nebolo tomu tak. Tsunami sa väčšinou bránilo a my sme sa na každú streleckú príležitosť poriadne nadreli. Skóre otvoril parádnou strelou do opačného rohu bránky až v poslednej minúte 1.tretiny Matúš Vyskoč. Po prvej prestávke sa obraz hry nezmenil, naďalej sme vyvíjali tlak na súperovu bránku, no bezúspešne. V 18. minúte nepremenil Jakub Rendl trestné strieľanie a v závere tretiny súper skóre otočil. Šťastie nám tentoraz neprinieslo číslo štyri. Najprv, pri našom prvom vylúčení, Tsunami využilo presilovku už po štyroch sekundách a do vedenia sa dostalo presne štyri sekundy pred druhou prestávkou. Ani tento gól do šatne ale náš tím nezlomil, dokázali sme, že sme bojovníci. Päť minút pred koncom Jakub Rendl skóre vyrovnal a o jeden a pol minúte nás presne mierenou strelou dostal do vedenia Kubičina. To však nebolo všetko. Necelé tri minúty pred koncom dostal súper výhodu dlhej presilovej hry o dvoch hráčov, skúšal aj hru bez brankára, ale veľkej početnej prevahe sme sa skvelou taktickou hrou dokázali ubrániť. Otvorili sme si tým cestu so boja o medaily !

1.FBC TRENČÍN akadémia – FaBK ATU KOŠICE 5:2 (1:0,0:0,4:2)
Semifinále, 12.5.2024
Rozhodovali: Kubaščík – Oravec, vylúčení 0:1, presilovky 0:0, oslabenia 0:0
Priebeh: 6. J.Hudec (Sučanský) – 1:0, 25. J.Rendl (Gašpar) – 2:0, 31. Gašpar (J.Rendl) – 3:1, 32. Kubičina (Gašpar) – 4:1, 36. J.Hudec – 5:2

Zostava: Matejička – A.Majdlen, Lendvay, Sučanský 0+1, Chovanec, G.Kováč, J.Gavenda, Štefančíková – Gašpar 1+2, M.Krajčovič, J.Rendl 1+1, J.Hudec 2+1, Kubičina 1+0, D.Meško, T.Lím, Martiniuc, M.Vyskoč, Grofik, Žedényi

Prvé minúty sa zdalo, že to bude vyrovnaný súboj, ale postupne sme začali preberať iniciatívu. Skóre otvoril v 6. minúte Hudec, no bol to na dlhé, dlhé minúty jediný gól zápasu. Hoci sme mali už jasnú prevahu, naše strely väčšinou tesne míňali košickú bránku. Objektívne však treba priznať, že dve-tri ťažké situácie musel vyriešiť spoľahlivý Matejička v našej bránke. V záverečnej tretine sa vrece s gólmi predsa len roztrhlo. Začal to hneď v jej úvode Jakub Rendl, no hostia odpovedali veľmi šťastným gólom z rohu ihriska. Odvtedy sa Košičania snažili prebrať iniciatívu, dokázali nás pritlačiť, no paradoxne nám tým poskytli konečne viac priestoru, z čoho sme vyťažili ďalšie dva krásne góly. Aj keď sa súperovi ešte podarilo dve minúty pred koncom z diaľky znížiť, k hre bez brankára sa neodhodlal. V poslednej minúte ešte pridal piaty gól agilný Jurko Hudec a cesta do finále bol otvorená. O tom, že naše víťazstvo bolo naprosto zaslúžené, nemožno pochybovať a chlapci si ho za sústredený a oduševnený výkon plne zaslúžili.

FK AS TRENČÍN červení – 1.FBC TRENČÍN akadémia 4:2 (0:0,2:1,2:1)
Finále turnaja, 12.5.2024
Rozhodovali: Kubaščík – Bihal, vylúčení 1:1 (D.Meško), presilovky 0:0, oslabenia 0:0
Priebeh: 19. Gašpar (Lendvay) – 2:1, 36. J.Gavenda (G.Kováč) – 4:2

Zostava: Matejička – A.Majdlen, Lendvay 0+1, Sučanský, Chovanec, G.Kováč 0+1, J.Gavenda 1+0 - Štefančíková – Gašpar 1+0, M.Krajčovič, J.Rendl, J.Hudec, Kubičina, D.Meško, T.Lím, Martiniuc, M.Vyskoč, Štefančíková, Grofik, Žedényi

Finálový zápas bol dôstojným vyvrcholením turnaja. Vo vyrovnanom zápase predviedli obe družstvá vysoký stupeň taktickej vyspelosti i hernej disciplinovanosti, podporený stopercentnou bojovnosťou. Aj z tohto dôvodu bolo vyložených šancí pomenej. Prvá tretina bola úplne vyrovnaná a skončila sa bez gólov. Ráz ďalšiemu priebehu dala úvodná päťminútovka druhej tretiny, kedy šli domáci do dvojgólového vedenia. Prvý gól padol po ostrej „skrytej“ strele, pri ktorej mal brankár Matejička zakrytý výhľad, druhý po teči tesne pred bránkou. O chvíľu síce Gašpar znížil, vyrovnať sa nám však nedarilo. Naše strely lietali väčšinou okolo tyčiek domácej bránky. Na konci druhej tretiny sme sa ubránili v početnom oslabení, ale výhodu presilovky v tretej tretine sme nevyužili ani my. Po jednom z mála defenzívnych zaváhaní sme potom inkasovali po tretí raz, nevzdávali sme to, ale počas hry bez brankára pridali domáci aj štvrtý gól. V samom závere ešte znížil ďalekonosnou strelou Gavenda, ale na víťazstve domácich už tento gól nič zmeniť nemohol. Dá sa však povedať, že domáci zvíťazili zaslúžene, boli jednoducho produktívnejší. Strieborná medaila v silnej konkurencii je však skvelá a herný progres detí v priebehu celej sezóny očividný. Blahoželáme, len tak ďalej !!!

70,00

Milan Štefančík, tréner: „Majstrovstvá Slovenska sú vrchol v každej kategórii a my sme veľmi radi, že sme na nich boli a úspešne sme reprezentovali náš klub. Ale poďme postupne. Prvý hrací deň a najmä úvodný zápas je na Majstrovstvách najdôležitejší ale súčasne aj najťažší. Náš prvý súper bol FBK Nižná, ktorého sme poznali z prípravy. Viesť o dva góly hneď z prvých dvoch striedaní bol úžasný vstup do zápasu. A na dlhú dobu to bolo z našej strany všetko. Na ďalší gól sme museli čakať do 27.minúty, kedy sa presadil Tomáš Lím a zlomil definitívne odpor súpera. Popoludňajší zápas proti nás postavil proti veľmi dobré známemu súperovi z regiónu - FBK Púchov. Počas celého zápasu sme mali prevahu, čo na skóre nie je vidieť, ale musím uznať kvality púchovského brankára, ktorý ich tím podržal. Deň sme teda zakončili dvoma víťazstvami a boli kľudnejší na duši. V sobotu ráno nás čakal zápas presne proti rovnakému súperovi ako na vlaňajších majstrovstvách, proti ŠK Modra. A s navlas rovnakým výsledkom ako naposledy. Súper poctivo bránil, ale naši hráči boli lepší a zaslúžene vyhrali 6:1. Týmto sme si zabezpečili prvé miesto v skupine a tak na posledný zápas proti Mikulášu Prešov sme mohli trocha šetriť sily. Výsledkom bola síce prehra, ale súperovi sme nedarovali nič zadarmo a hrali poctivo. Porážka nášmu tímu pomohla, chalani sa ešte viac zomkli a po chvíľach oddychu sme šli do pre nás najdôležitejšieho zápasu dňa. Dlho sme nevedeli, proti komu nastúpime, a výsledky nám nakoniec prisúdili za súpera Galaktikos Bratislava. Podobný priebeh ako proti Modre – súper poctivo bránil, my sme sa snažili dobíjať postupne bránu súpera. Chuť bola rozhodne väčšia u nás a zápas sme zaslúžene vyhrali. Keď sa vyhráva, človek ani bolesť necíti. A naši chalani boli po postupe do najlepšej osmičky takí šťastní, že som mal pocit, že ešte jeden zápas by v daný deň zvládli odohrať.

Do štvrťfinále nám žreb prisúdil ďalší bratislavský tím, Tsunami Záhorská Bystrica, s ktorým máme výborne vzťahy. Vedeli sme, že ide o veľmi silný a disciplinovaný tím. My sme oproti súperovi mali viac času na regeneráciu a to možno aj rozhodlo. Počas celého zápasu sme boli aktívnejší, rýchlejší na loptičke i v pohybe bez nej. Vytvárali sme si strelecké šance, ale na konci druhej tretiny sme žiaľ prehrávali o gól. Chalanom a Zojke sme cez prestávku vraveli, nech si veria, že počas sezóny sme otočili niekoľko zápasov a treba si veriť. Som rád, že si to chalani zobrali k srdcu a dokázali zápas zvládnuť. Veľmi ma potešilo ubránené oslabenie o dvoch hráčov v závere zápasu. Zápas hodnotím ako emočne najsilnejší. Po víťazstve sme vedeli, že druhý rok po sebe budeme mať možnosť hrať o medaily. V semifinále nás čakal súper z východu, silné ATU Košice. Asi jedno z mála mužstiev, o ktorom sme nemali veľa informácií. Za mňa v tomto zápase predviedlo mužstvo azda najlepší výkon, po celý čas malo kontrolu nad zápasom, bolo aktívne a nebezpečnejšie ako súper a mal som pocit, že naši hráči chcú hrať finále o niečo viac ako súper. V tretej tretine sa hra súpera viac otvorila a naši hráči to umne využívali. Výsledok 5:2 a naše prvé finále predo dvermi. Trocha oddychu a hor sa doň. A proti nám stojí súper, s ktorým sme počas sezóny odohrali veľké množstvo zápasov, AS Trenčín. Už počas rozcvičky bolo vidieť napätie medzi tímami. Obe mužstvá si uvedomovali silu toho druhého. Vo finále stála proti sebe najlepšia obrana s najlepším brankárom proti najlepšiemu útoku. Vyrovnaná a bezgólová prvá tretina. Neskôr, a to musím napísať, veľmi pekný otvárací gól. Žiaľ, skončil v našej bráne. Druhý smolný. Ale následne sme znížili na rozdiel gólu. V tretej, aj keď sme chceli s výsledkom niečo spraviť, sme dostali tretí a na ten sme už zareagovať nevedeli. Gól do prázdnej brány spečatil výsledok zápasu. Vraví sa, že je lepšie vyhrať súboj o tretie miesto ako prehrať finále. Slzy po zápase na tvárach našich hráčov neboli od šťastia, ale z prehry. Ale až čas tieto rany zahojí a chalani a Zojka si uvedomia, aký veľký úspech dosiahli. Byť VÍCEMAJSTROM Slovenska je krásny pocit. A dva najcennejšie kovy zostali v Trenčíne, z čoho sa treba tešiť.

Na záver sa chcem poďakovať hráčom za ich výkony, ktoré predvádzali na turnaji, ako i počas celej sezóny. Nemali sme žiadnu veľkú hviezdu, ale to, o čo sme sa snažili počas celého roku, bolo vytvoriť TÍM. Všetci sme si navzájom pomáhali a to je dôležité pre ich hráčsky, ale i ľudský vývoj. Nestratilo sa ani naše jediné dievča Zojka a vždy, keď mohla nastúpiť, bola šťastná a bojovala. Chcem sa poďakovať mojim pomocníkom, trenérovi Šajbanovi za jeho niekoľkoročné skúsenosti a rady, Matejovi Galajdovi, že bol ochotný stráviť s nami vrchol sezóny a Martinovi Majdlenovi, bez ktorého by kategória a obzvlášť počas M-SR nemohla fungovať. A na záver OBROVSKÉ ĎAKUJEM všetkým rodičom za to, že ste s nami, podporujete deti a neustále nás ženiete dopredu. Bez vás by sme neboli tam, kde sme. ĎAKUJEM!“