STARŠIA PRÍPRAVKA SA VRÁTILA Z BRNA S BRONZOM

V sobotu 18.5. nastupovalo do áut smer Brno pred Mestskou športovou halou osem hráčov s florbalkami, dvaja brankári s výstrojom, sedem rodičov a traja tréneri. Doma bohužiaľ zostali Zojka Štefančíková a Illia Svintsitsky, ktorým choroba nedovolila zažiť úžasný víkend plný krásnych emócií a zážitkov. Cesta do Brna nám ubehla rýchlo, vyložiť deti pred halou a odviezť autá pred hotel bolo prvoradým cieľom, pretože hľadať v centre Brna voľné parkovacie miesto je „sizyfovská práca“.

Takto sa teda začínala naša púť na „Turnaj elévů o pohár starosty Sokola Brno I“. Zúčastnilo sa ho 24 družstiev v štyroch šesťčlenných skupinách, prví štyria z každej z nich postúpili do 16-členného play off. V skupinách sa hralo vo formáte 2x8 minút, v osemfinále a štvrťfinále 2x10 a v semifinále a finále 2x12 minút.

FK SLOVAN JINDŘICHŮV HRADEC – 1.FBC TRENČÍN 0:10 (0:4,0:6)
Základná skupina, 1.kolo
Priebeh: 6. Petrík - 0:1, 6. M.Timko (Martinus) - 0:2, 8. M.Hudec (Kalnássy) - 0:3, 8. M.Hudec - 0:4, 9. Kalnássy (M.Timko) - 0:5, 10. Martinus (Kurane) - 0:6, 11. M.Hudec - 0:7, 14. Kalnássy - 0:8, 16.Martinus (M.Timko) - 0:9, 16. T.Bojda (G.Kováč) - 0:10

Zostava: G.Mateják (9.D.Vojtech) - Petrík 1+0, G.Kováč 0+1, T.Bojda 1+0, Kalnássy 2+1, M.Hudec 3+0, M.Timko 1+2, Kurane 0+1, Martinus 2+1

1.FBC TRENČÍN – FBS OLOMOUC 6:3 (3:2,3:1)
Základná skupina, 2.kolo
Priebeh: 1. M.Timko - 1:0, 3. M.Hudec (Kalnássy) - 2:0, 4. Kalnássy (M.Hudec) - 3:0, 9. Kalnássy - 4:2, 14. M.Timko (Kalnássy) - 5:3, 15. Kalnássy (M.Timko) - 6:3

Zostava: G.Mateják (9.D.Vojtech) - Petrík, G.Kováč, T.Bojda, Kalnássy 3+2, M.Hudec 1+1, M.Timko 2+2, Kurane, Martinus

1.FBC TRENČÍN – TORPEDO HAVÍŘOV 8:3 (3:0,5:3)
Základná skupina, 3.kolo
Priebeh: 2. Kalnássy (M.Timko) - 1:0, 3. Kalnássy (M.Hudec) - 2:0, 5. M.Hudec (G,Mateják) - 3:0, 11. Petrík(T.Bojda) - 4:2, 11. Kalnássy (M.Timko) - 5:2, 12. Kalnássy (M.Timko) - 6:2, 12. Kurane - 7:2, 13. Kalnássy (M.Timko) - 8:2

Zostava: G.Mateják 0+1 (9.D.Vojtech) - Petrík 1+0, G.Kováč, T.Bojda 0+1, Kalnássy 5+0, M.Hudec 1+1, M.Timko 0+4, Kurane 1+0, Martinus

FLORBAL ŽIDENICE – 1.FBC TRENČÍN 2:9 (0:6,2:3)
Základná skupina, 4.kolo
Priebeh: 1. M.Hudec (M.Timko) - 0:1, 1. Kalnássy (M.Timko) - 0:2, 1. Petrík - 0:3, 5. G.Kováč (T.Bojda) - 0:4, 5. Kurane(Kalnássy) - 0:5, 7. T.Bojda(G.Kováč) - 0:6, 12. G.Kováč - 1:7, 14. M.Timko (Martinus) - 1:8, 16. Kalnássy (M.Hudec) - 1:9

BULLDOGS BRNO - 1.FBC TRENČÍN 5:3 (4:2,1:1)
Základná skupina, 5.kolo
Priebeh: 3. M.Hudec - 0:1, 8. T.Bojda (Petrík) - 3:2, 14. M.Hudec - (Kalnássy) - 5:3

Zostava: G.Mateják (9.D.Vojtech) - Petrík 0+1, G.Kováč, T.Bojda 1+0, Kalnássy 0+1, M.Hudec 2+0, M.Timko, Kurane, Martinus

PLAY OFF

FBŠ HATTRICK BRNO – 1.FBC TRENČÍN 3:4 (2:2,1:2)
Osemfinále
Priebeh: 3. Kalnássy - 0:1, 5. Kalnássy (M.Timko) - 0:2, 12. Kalnássy - 2:3, 16. T.Bojda (Kalnássy) - 2:4

Zostava: G.Mateják (9. D.Vojtech)- Petrík, G.Kováč, T.Bojda 1+0, Kalnássy 3+1, M.Hudec, M.Timko 0+1, Kurane, Martinus

ŠSK OČOV HODONÍN – 1.FBC TRENČÍN 3:5 (2:1, 1:4)
Štvrťfinále
Priebeh: 2. Petrík - 0:1, 12. T.Bojda (Petrík) - 2:2, 12. Kalnássy (M.Timko) - 2:3, 15. Kalnássy (M.Timko) - 2:4, 20. M.Timko - 3:5

Zostava: G.Mateják (9. D.Vojtech) - Petrík 1+1, G.Kováč, T.Bojda 1+0, Kalnássy 2+0, M.Hudec, M.Timko 1+2, Kurane, Martinus

TJ SOKOL STRÁŽNICE – 1.FBC TRENČÍN 13:4 (6:3,7:1)
Semifinále
Priebeh: 2. M.Timko (Kalnássy) - 2:1, 3. Kalnássy - 2:2, 8. G.Kováč - 6:3, 14. M.Timko (Hudec) - 6:4

Zostava: G.Mateják (6. - 18. D.Vojtech) - Petrík, G.Kováč 1+0, T.Bojda, Kalnássy 1+1, M.Hudec 0+1, M.Timko 2+0, Kurane, Martinus

1.FBC TRENČÍN – FBC SKUTEČ 6:5 (2:4,4:1)
Zápas o 3.miesto
Priebeh: 3. Kurane - 1:1, 8. Kalnássy - 2:2, 16. M.Timko (M.Hudec) - 3:4, 22. M.Hudec (Kalnássy) - 4:5, 22. Kalnássy (M.Timko ) - 5:5, 23. T.Bojda (Petrík) - 6:5

Zostava: G.Mateják (13. D.Vojtech) - Petrík 0+1, G.Kováč, T.Bojda 1+0, Kalnássy 2+1, M.Hudec 1+1, M.Timko 1+1, Kurane 1+0, Martinus

NA TURNAJI NÁS REPREZENTOVALI: G.Mateják (0+1), D.Vojtech) – Petrík (4+3), G.Kováč (3+2), T.Bojda (6+2), Kalnássy (20+8), M.Hudec (9+5), M.Timko (8+14), Kurane (3+1), Martinus (2+2). Tréneri: R.Timko, R.Mateják, R.Vojtech

FINÁLE: TJ Sokol Strážnice – Florbal Židenice 7:6

Účasť na turnaji zhodnotil tréner Rastislav Timko:

„Poučení z januárového PFC nám bolo jasné, že nesmieme nechať nič na náhodu a od úvodného hvizdu prvé zápasu na turnaji musíme byť všetci stopercentne koncentrovaní. Naším úvodným súperom boli hráči Slovana Jindřichův Hradec. Chvíľu nám síce trvalo, kým sme sa zastrieľali na menšie bránky, no pomer striel 18:4 v náš prospech počas ôsmich minút prvého polčasu hovorí jasnou rečou. Boli sme dominantnejší ako náš súper. Náš prvý gól na turnaji síce padol až v 6. minúte, no následne už takmer so železnou pravidelnosťou čo minúta, to gól sme skóre navyšovali a po záverečnom klaksóne sa zastavilo naše skóre na čísle 10, pričom ako bonus si obaja naši brankári udržali čisté konto. Výsledkom 10:0 sme dokonale odštartovali turnaj.

Pozitívne naladení a správne namotivovaní po prvom zápase sme s rovnakou intenzitou vleteli aj na nášho ďalšieho súpera, FBS Olomouc, ktorý náš tlak neustál a tešili sme sa z druhého víťazstva, tentokrát v pomere 6:3. Deti si zápasy vyslovene užívali a bola radosť sa na ne pozerať.

Ihneď po zápase nás čakal neskorý obed v blízkej reštaurácii pred ďalšími dvomi náročnými zápasmi proti družstvám Torpeda Havířovu a Florbalu Židenice. Deti si z prvých zápasov preniesli radosť z hry, bojovnosť a nasadenie, ktoré im v našej lige častokrát chýba, čo ma mrzí, lebo viem čo v nich je a čo dokážu. Víťazstvo nad Havířovom v pomere 8:3 režíroval Lukáš Kalnássy, ktorý skóroval v zápase päťkrát.

Posledný zápas dňa proti domácemu družstvu Florbal Židenice bol fantastickým vyvrcholením a jedným z najkrajších zápasov, aký sme na turnaji predviedli. Neskoršieho finalistu turnaja a tím, ktorý v konečnom účtovaní skončil na druhom mieste, sme porazili po skvelom výkone 9:2. Oslavné pokriky detí pri pešom presune do hotela, ktorý bol od haly vzdialený zhruba 1,5 km, sa po štyroch víťazstvách niesli celým Brnom. Deti, rodičia aj my tréneri sme si tak užívali emócie, ktoré odzrkadľovali krásu okamihu. Večera na hoteli, krátka chvíľa strávená nad obrazovkami telefónov, na ktorých bežal hokejový zápas Slovenskej reprezentácie a nasledovala večierka. Aj keď neskutočne unavení, aj tak sa deťom pod návalom pozitívnych emócií zaspávalo ťažko.

V nedeľu ráno sa na nás v Brne usmievalo slnko a my sme verili, že taký bude celý deň. Raňajky, pobaliť, veci odniesť do áut a odovzdať karty od izieb. Rýchly presun na halu a pripraviť sa na posledný zápas základnej skupiny. Zápas proti „BULLDOGS“ mal rozhodnúť o prvenstve skupine a následnom programe, ktorý nás na turnaji čaká. Ranné zápasy nám príliš nesvedčia, sme v nich nejakí ospalí a inak tomu nebolo ani tentokrát. Aj keď sme sa ujali vedenia, súper, hnaný dopredu značnou diváckou kulisou, nám uštedril prvú prehru na turnaji v pomere 3:5 a v tabuľke skupiny „B“ nás odsunul na konečné druhé miesto.

Naším osemfinálovým súperom bol ďalší brnenský klub „HATTRICK“. Ako tréneri sme si uvedomovali, že toto je zápas o všetko a že súper nie je z kategórie ľahkých. Deti bolo potrebné namotivovať, hodiť prehru za hlavu a koncentrovať ich na výkon. Návštevou „Tyršovho sadu“, ktorý susedí s halou Sokola Brno, kde sa turnaj odohrával, hráči prišli na iné myšlienky, oddýchli si a hlavne okysličili organizmus. Náš súper, ktorý hral len so šiestimi hráčmi, bol húževnatý, bojovný a vo svojich radoch mal individuálne vyspelých jedincov. My sme však mali „TÍM“. Deti bojovali jeden za druhého a počet striel, ktoré sme v tomto zápase dokázali zblokovať, som snáď ešte nezažil. Víťazstvo 4:3 tak bolo plne zaslúžené, aj keď nás stálo pár modrín a nejakú tu slzičku, na ktoré sa však po záverečnom hvizde rýchlo zabudlo.

Čakal nás obed a následne štvrťfinálový zápas proti ŠSK Očov Hodonín. V zápase sme sa rýchlo ujali vedenia, no súper dokázal do polčasu skóre otočiť. Do druhej časti hry sme nastupovali z odhodlaním zápas zvrátiť priebeh v náš prospech a zabezpečiť si tak ďalšie dva zápasy na turnaji, čo sa nám aj dokonale podarilo. Súper hrýzol, vysoko napádal, strieľal....., ale góly sme dávali my, a keď Matúš Timko premenil v poslednej minúte nariadené trestné strieľanie a zvýšil náš náskok na rozdiel dvoch gólov, vypukla na našej lavička obrovská radosť. Mali sme istotu, že na turnaji odohráme plnú zápasovú porciu, a zahráme si o medaily. Vyžrebovanie turnaja určilo, že medzi dvoma zápasmi sme mali necelých 20 minút na oddych. Náš súper mal jednozápasovú pauzu a na ihrisku to bolo cítiť.

TJ Sokol Strážnice bol zjavne súperom nad naše sily a zaslúžene vyhral, no ani vysoká prehra nám nezobrala nič na odhodlaní pobiť sa o tretie miesto. Na oddych bolo opäť len minimum času. Vlastne len toľko, koľko potreboval organizátor na úpravu hracej plochy na jedno centrálneho ihrisko.

Naším súperom bol FBC Skuteč. V zápase dvoch porazených tímov zo semifinále to bolo viac o vôli bojovať a fyzickej výdrži. Nebol to najkrajší zápas z pohľadu florbalu, po celý čas sme doťahovali náskok súpera, ale keď v 18. minúte súperovi „došla para“, chopili sme sa šance. V čase 20:55 sme nepremenili nariadené trestné strieľanie, no to nás paradoxne ešte nakoplo. Stačilo 56 sekúnd na to, aby sme súperovi strelili tri góly a mohli sa zaslúžene tešiť z 3. miesta na turnaji, ktorý bol tou najlepšou prípravou na „Turnaj mládeže“, ktorý nás čaká už najbližší víkend.

Chcem úprimne zo srdca poďakovať všetkým hráčom, rodičom a v neposlednom rade aj mojim dvom asistentom za skvelý víkend, plný emócií a krásnych zážitkov. Bolo cťou stráviť s vami dva dni a prežiť tie úžasné chvíle.“