MUŽI - Extraliga - 17. kolo - 14. 01. 2023 16:00hod
MŠH TRENČÍN - centrálna hala
4:3
(2:1,2:1,0:1)
FBC GRASSHOPPERS AC UNIZA ŽILINA

8. Kvasnica – 1:0, 16. Kvasnica (N.Ondrášik) – 2:0 (P), 28. Kvasnica (N.Ondrášik) - 3:1 (P), 38. Matej Galajda (Dobrovodský) – 4:1

Klobučník - Vrábeľ, Machara, Repka, Dobrovodský, J.Ondrášik, Cifranič – Kvasnica, N.Ondrášik, Bulejčík, Mitucha, Kubovič, Matej Galajda, Habánek, Babík, Poruban, Pavlíček, Peško, Šálek

0:3

2:0

0:0

KUČERA - KUBAŠČÍK

22:17

183

Sedemnáste kolo extraligy postavilo proti sebe dve vedúce družstvá súťaže, súboj so Žilinou bol teda bezpochyby ozajstným šlágrom. Hralo sa o veľa: v prípade nášho víťazstva by nám deväťbodový náskok v tabuľke dával obrovské šance na prvenstvo v základnej časti, v prípade víťazstva hostí by sa boj o prvenstvo poriadne zdramatizoval. Dlhodobá história hovorila v náš prospech – doma sme Žiline z osemnástich zápasov prehrali len trikrát, naposledy v sezóne 2013/14. Naopak, aktuálna skvelá forma Žiliny nás nútila mať sa na pozore, rovnako ako rekordná októbrová porážka na pôde súpera (3:10). O príťažlivosť zápasu bolo teda stopercentne postarané a dráma to bola až do samého konca.

Opäť s Norbertom Ondrášikom v strede prvej útočnej formácie sme začali veľmi aktívne, už v prvých troch minútach sme si vypracovali tri sľubné šance. Tú Mituchovu zlikvidoval brankár hostí, Repka a Kvasnica bránku tesne minuli. Prvého gólu sa tak diváci dočkali až v ôsmej minúte, keď svojím typickým spôsobom skóroval Kvasnica. Hostia mali šancí minimum, po jednej z mála návštev pred našou bránkou získali výhodu trestného strieľania, Miške však bránku tesne minul. V 13.minúte neprekonal brankára hostí Habánek, no o tri minúty sme využili výhodu našej prvej presilovej hry a po prihrávka Norberta Ondrášika zvyšoval na 2:0 opäť Tomáš Kvasnica. Žiaľ, na konci úvodnej časti hostia predsa len dokázali skórovať a náš náskok sa scvrkol na minimum. Podľa priebehu hry sme si možno zaslúžili viac (pomer striel na bránku v tejto časti bol 12:5), ale koncovka nám nevychádzala.

V druhej tretine sa strieľalo menej, ale inak bol jej priebeh podobný. V 6.minúte neuspel v koncovke Galajda a tak tretí gól sme dali až o dve minúty opäť z presilovej hry, pričom „osoby a obsadenie“ boli tie isté: strelec Kvasnica, asistent Norbert Ondrášik. V 12.min. neuspel sám pred brankárom hostí Bulejčík, no v 18.minúte skvele spracoval dlhú Dobrovodského prihrávku Galajda, „urobil“ si aj brankára a do prázdnej bránky zvýšil na 4:1. Žiaľ, aj záver tretiny kopíroval tú prvú. Stačila chvíľka nepozornosti v rohu ihriska a hostia zblízka znížili pol minúty pred sirénou na 2:4.

Poslednú tretinu sme začali presilovkou za priestupok hostí v poslednej sekunde tej predchádzajúcej, tretia početná výhoda nám však vôbec nevyšla. Hostia potom šliapli na plyn, boli strelecky oveľa aktívnejší, no Klobučník chytal s istotou. Z nášho tímu sa často dostával do šancí najmä Tomáš Bulejčík, no strelecky mu to tentokrát nevychádzalo. Dve a pol minúty si vyžiadal tréner hostí oddychový čas, k power play sa však prekvapivo neodhodlal. Napriek tomu sa aj v závere tejto tretiny zopakoval scénár z tých predchádzajúcich a 46 sekúnd pred koncom dokázali hostia prekonať Klobučníka. Až potom siahli po hre bez brankára, šancu si však už nevypracovali a tak všetky body z tohto dôležitého zápasu ostali doma.

Zápas to nebol na pohľad príliš krásny, ale také tie najdôležitejšie zápasy bývajú. Pre nás musí byť momentálne najdôležitejšie, že chlapci dokázali toto neľahké víťazstvo doslova vybojovať, že sa náš náskok na čele sympaticky zvýšil, čo nám určite umožní skoršiu a pokojnejšiu prípravu na play off.

Ďalší majstrovský zápas odohrá náš tím v sobotu 21.januára v Záhorskej Bystrici proti ŠK Lido Prírodovedec a v 19.kole hostíme už v piatok 27.januára v repríze vlaňajšieho finále družstvo Tsunami Záhorská Bystrica. Začiatok zápasu je o 19,00, všetkých našich priaznivcov naň srdečne pozývame.

HLASY PO ZÁPASE:

Tomáš KVASNICA, hráč 1.FBC Florbal Trenčín: „Z našej strany to nebol zlý výkon, mali sme tam dobré pasáže, ale určite vieme zahrať aj lepšie. Každopádne máme tri body, odskočili sme v tabuľke a pevne verím, že si prvé miesto v základnej časti bez problémov ustrážime.“

Ladislav MIRT, hráč FBC Grasshoppers Žilina: „Začínali sme vo vlažnejšom tempe. Vždy, keď sme už nakopávali mašinu a vytvárali si sľubné šance, sme si to sami pokazili tým, že sme súperovi darovali nejakú presilovku. Stalo sa nám to trikrát a týmto sme si viac-menej prehrali zápas. Trenčín má však kvalitné mužstvo a chalani hrali dnes výborne.“

1. FBC FLORBAL TRENČÍN:Jan HOLOVKA: „Dnes vyrovnaný zápas, všetci vedeli, o čo ide. Zahrali sme dobre do obrany a až na pár hlúpych chýb sme Žiline nič nedovolili. Škoda, že sme nevyužili viac šancí, ktoré sme mali. Avšak bolo vidieť, že všetci hráči bojovali na 100%, za to majú odo mňa pochvalu. Vyhrali sme, máme dôležité 3 body. Dúfam, že už to udržíme a budeme v závere môcť hrať s väčším kľudom. Musíme zlepšiť hru bez loptičky a nedržať ju zbytočne dlho v rozohrávke, ktorú si často sami komplikujeme.“

ŽILINA:Martin VENENY: „Ak sme chceli dnes uspieť, museli by sme zopakovať výkon z domáceho zápasu. Byť dôrazní a zodpovední v obrane a efektívni v útoku. Z každého sme splnili zhruba polovicu a to žiaľ na tak kvalitného súpera nestačí. Zbytočné vylúčenia nás stáli výsledok, dostali sme dva góly v oslabení. Dokázali sme ale hrať vyrovnanú partiu s tak kvalitným súperom. Ukázali sme, že patríme na popredné pozície.“